Kompjuterska autodijagnostika

KOMPJUTERSKA AUTODIJAGNOSTIKA

Jednu od više usluga koju pruža servis Ecomotors je i kompjuterska autodijagnostika renomiranog proizvođača Multi-Diag opreme za sve vrste vozila, dijagnostiku kompletnog stanja vozila, čitanje, brisanje, resetovanje, kao i popravku, zamenu senzora i ostalih komponenti motora.

 

Kompjuterska autodijagnostika, poznata i kao OBD-II dijagnostika (On-Board Diagnostics), odnosi se na upotrebu posebnih uređaja i softvera za dijagnostifikovanje problema u vozilima putem njihovih ugrađenih računarskih sastava. OBD-II sastav je standardizirani sastav za dijagnostiku vozila koji je obavezan u gotovo svim vozilima proizvedenim posle 1996. godine.

 

Kada se neki problem dogodi u vozilu, senzori šalju podatke u ugrađeni računarski sastav koji zapisuje te informacije kao dijagnostičke kodove. Ti kodovi mogu ukazivati na određene probleme, poput problema s motorom, prenosom, emisijama i drugim sastavima vozila.

 

KAKO FUNKCIONIŠE KOMPJUTERSKA AUTODIJAGNOSTIKA

Evo kako funkcioniše postupak kompjuterske autodijagnostike:

  • Uređaj za dijagnostiku,
  • Čitanje dijagnostičkih kodova,
  • Tumačenje dijagnostičkih kodova,
  • Dijagnoza (opis nastalog problema) i popravka
  • Brisanje dijagnostičkih kodova

 

Uređaj za dijagnostiku: Koristi se poseban uređaj, poznat kao OBD-II skener ili dijagnostički uređaj, koji se povezuje s priključkom za dijagnostiku u vašem vozilu. Ovaj priključak obično se nalazi ispod upravljača i lako ga je pronaći.

 

Čitanje dijagnostičkih kodova: Kada je uređaj za dijagnostiku povezan s vozilom, on čita dijagnostičke kodove koji su sačuvani u računarskom sistemu vozila. Ti kodovi obično sadrže informacije o problemima koje račun prepoznaje.

 

Tumačenje dijagnostičkih kodova: Nakon što uređaj pročita dijagnostičke kodove, potrebno ih je tumačiti kako biste saznali koji problemi postoje u vozilu. Svaki dijagnostički kod ima svoje specifično značenje, a popis kodova i njihova značenja možete pronaći u priručniku za održavanje vašeg vozila ili na internet stranicama proizvođača.

 

Dijagnoza (opis nastalog problema) i popravka: Na temelju pročitanih dijagnostičkih kodova, možete odlučiti hoćete li sami pokušati popraviti problem ako je reč o nečem jednostavnijem, ili ćete otići kod majstora za vozila kako bi detaljnije dijagnostifikovali i rešili problem koji se je pojavio.

 

Brisanje dijagnostičkih kodova: Nakon što je problem rešen ili popravljen, dijagnostički kodovi mogu se izbrisati iz računaskog sistema vozila pomoću istog uređaja za dijagnostiku. To potvrđuje da je problem popravljen ili otklonjen i da je sistem ponovno funkcionalan.

 

Važno je napomenuti da OBD-II dijagnostika može pomoći u otkrivanju određenih problema u vozilu, ali neke složenije probleme može biti teže dijagnostifikovati samo pomoću ovog sistema. U takvim situacijama preporučuje se da odete do ovlašćenog servisa.

EcoMotors kompjuterska autodijagnostika Beograd

za više informacija